13 Ağustos 2014 Çarşamba

İzlerken utandım “BENİM KUAFÖRÜM” “Yemekteyiz” formatında yeni bir yarışma “ benim kuaförüm”. Bu kadar hoşgörüsüz, kavgacı, hakaretlere varan konuşmalar özellikle mi yaptırılıyor ya da gerçekten bu insanlar böyle mi? Ülkemizin insan profili bu yarışmalara çıkan insanlar mı yani? Programın izleyiciye katabileceği hiç bir şey yok. Hani belki saç bakımı, boyaması , tasarımı  gibi konular hakkında bilgi ediniriz diye düşündüm o da yok. İnsan daha nasıl çirkef olabilir, nasıl meslektaşını  yerden yere vurabilir ya da kazanmak için her yol mübah anlayışını çok rahat öğrenebilirsiniz.  Artık bu tarz programlarla bilinçaltımıza o kadar çok işlendi ki bu hoşgörüsüz, kavgacı tavırlar. Sokaktaki esnaftan bizi yöneten siyasetçimize kadar böyle insanlarla doldu ortalık. Ve artık maalesef çoğumuza normal geliyor. En başında izleyecek olan izleyiciye saygı yok.  Türkiye ‘ye kavga izlettirerek elinize ne geçiyor olabilir gerçekten merak ediyorum. Bu halk bunu mu hak ediyor yani. Hani bir kısmınız diyebilir izlemek zorunda değilsin ama istediğiniz kadar kanal çevirin göreceğiniz şey başka kavgalar, başka tartışmalar. En güzeli kapat düğmesine dokunmak. O gerginlikleri gördükten sonra müthiş bir sessizlik oluyor. Tavsiye ederim J
Bir diğer önemli konu ise düzgün Türkçe konuşabilen hadi onu da geçtim iki cümle kurabilen hiç kuaför yok mu Türkiye’de?  İstanbul’da yaşayıp da Türkçe'den bihaber insanları yarışmacı diye toplamışsınız sonra ekrana getirip izlettiriyorsunuz.  Kuaför dediğin insan sabahtan akşama kadar insanlarla muhatap. Konuşa konuşa en azından bu konuda kendini geliştirebilmiş olması gerekir. Yarışma anladığım kadarıyla İstanbul'daki kuaför salonlarında. Biz küçükken İstanbul Türkçesi dedikleri bir şey vardı. Bence artık tarih olmuş zira bu konuşulan Türkçe olamaz. Önceden en güzel konuşan insanlar sunucu olurdu. Şimdi “bizimle değğıllsın” lar sunucu olmuşken böyle bir programın yarışmacısından da çok bir şey beklememek lazım aslında.

Bu konuda asıl görev bizlere düşüyor. Çünkü kumanda bizde.Gerektiğinde televizyonu kapatmayı bilmeliyiz ki artık kaliteli yayınlar yapılabilsin ya da en azından birileri kaliteli yayın yapmak zorunda olduklarını anlasınlar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Widget by LinkWithin